Leadership Team
Principal

Assistant Principals
Freshman
Director of Building Operations,
Culture, Equity and Voice

Sophomores
Director of Behavior
Management 
Juniors
Director of Student Support & Community Engagement
Seniors
Director of Teacher
Support

 
Director of Academic
Services

Counselors

Additional Leadership

College Access Resource
Teacher
Mr. Joshua Abell

Behavior Specialist
 

 
Youth Services Center Coordinator
 
Mr. Troy Johnson
Athletic Director
 

 

Literacy Coach
Building Assessment
Coordinator

Exceptional Child Education
Consulting Teacher
Teachers
Ms. Afaf Al Hayani

English as a Second
Language

 
Ms. Lucille Anderson

Family and Consumer
Science

 
Marine Corps
JROTC
 
Ms. Igna Arnold

Family and Consumer
Science

 
Ms. Margaret Barrio

World Languages 


 
Mr. Tshombi Basemore

Communication
and Media Arts

 
Ms. Megan Bishop

English


 
Mr. Steven Boros

Communication
and Media Arts

 
Ms. Grisel Borrero

Social Studies


 
Mr. Damon Brown

Exceptional Child Education and Positive
Action Center

 
Ms. Rachel Burns

English


 
Mr. William Colon

Social Studies


 
Mr. Joseph Farmer

Transition Teacher


 
Ms. Arlene Fuller

Business


 
Mr. Matthew Girardin

Social Studies


 
Ms. Haley Gray

English


 
Mr. Nicholas Guenther

Math and Robotics
Engineering

 
Mr. John Hall

English


 
Mr. Eric Hanks

English as a
Second Language

 
Mr. Richard Hardy

Student
Support Room 

 
Mr. Bruce Hermes

Robotics Engineering


 
Mr. John Heuglin

Computer Science


 
Mr. Derek Holt

English as a 
Second Language

 
Mr. Antoine Horton

Social Studies


 
Ms. Lauren Ison

Graphic Design

 
Dr. Rhonda Jacobs

English as a 
Second Language
Mr. Alex Kleinke

Math and Science


 
Ms. Lauren Kovacs

Social Studies


 
Ms. Laine Lopez

World Languages


 
Mr. Joshua Lowery

Social Studies


 
Mr. Alexander MacPhail-Fausey

History Appreciation of the Arts/Theatre Director


Ms. Debbie Martin

School Librarian

 
Mr. Keith May

Social Studies
 
Mr. Aaron May

Orchestra

 
Ms. Holly McArthur

Communication
and Media Arts

 
Mr. Tony McBee

English


 
Mr. Brad Mefford

Science


 
Ms. Alyssa Mize

Social Studies


 
Mr. Shane Morris

Health/PE


 
Mr. David Myers

Health/PE


 
Ms. Kelly O'Riley

Social Studies


 
Mr. Patrick Padron

Social Studies



 
Mr. Brent Peters

English



 
Mr. Evan Roberts

Science


 
Ms. Desiree Sanchez

World Languages


 
Mr. Doug Schneider

Business



 
Ms. Stephanie
Schneider-Smith


Exceptional
Child Education
 
Mr. Ryan Scott

Science


 
Mr. John Sherman

Social Studies


 
Ms. Diana Shuff

Graphic Design


 
Ms. Raeann Stengel

World Languages

 
Ms. Susan Stites

Exceptional
Child Education

 
Mr. Quincy Tennyson

Computer Science

 
Mr. Steffan Weston

Social Studies

 
Ms. Jennifer Wibbels

English and
Social Studies

 
Ms. Courtney Williams

Visual Arts


 
Ms. Taylor Young

English


 

Instructional Staff
Mr. Aamer Al Hayani

Bilingual Associate
Instructor
Mr. Lexys Cantero Gonzales

Bilingual Associate 
Instructor
Ms. Koki Harris

Instructor-Laundry
and Loot Coordinator

Ms. Rita Jenkins

Exceptional Child
Education Assistant
Ms. Deborah McDonald

Exceptional Child
Education Assistant
Ms. Martha Seidl

Exceptional Child
Education Assistant 
Mr. Mitra Subedi

Bilingual Associate
Instructor
Mr. James Schooler

Instructor

 
Mr. Ken Tally

Instructor
Security Monitor

Office Staff
Ms. Jackie Archie

School Nurse (LPN)
Ms. Alexia Baker

Bookkeeper
Ms. Tammy Collins

Attendance Clerk
Ms. Barbara Grumblat

Career Planner
Ms. Cindy Houchin

Student/Community
Liasion
Ms. Ruth Jenkins

Records Clerk
Mr. Josh Koebel

Home/School 
Coordinator 
Ms. Ashley LaPierre

Assistant Principal
Office Clerk
Ms. Beth Mattingly
 
Ordering and
Recieving Clerk
Deputy Robbin Skaggs

School Resource
Officer
Mr. David Skaggs

Data Management
Technician
Ms. Jennie Stout

School Secretary

 
Ms. Melissa Tabor

Assistant Principal
Office Clerk
Ms. Amber Tenic

Main Office
Clerk
Ms. Sue Ann Thompson

Counseling
Office Clerk
Ms. Lynn Wurfel

Youth Service
Center Clerk

Security Staff 
Mr. Brandon Clemmons

Security Monitor
Ms. Kelly Hinkle

Security Monitor
Mr. Carlos Mitchell

Security Monitor
Mr. Rob Robinson

Security Monitor

Cafeteria Staff
Ms. Debra Dyer

Nutrition Assistant
Ms. Mary Frank

Nutrition Assistant
Ms. Iram Fussnecker

Nutrition Assistant
Ms. Vicki Hatter

Nutrition Assistant
Mr. Arthur Jones

Nutrition Assistant
Ms. Cassandra King

Nutrition Assistant
Ms. Regina Lacy

Nutrition Assistant
Ms. Katrina Mattingly

Nutrition Assistant
Ms. Sandra McDonald

Nutrition Assistant
Ms. Teresa Rambo

Nutrition Assistant
Ms. Melissa Spalding

Nutrition Manager
Ms. Brenda Wheat

Nutrition Assistant

Custodial Staff
Mr. Butch Bibb

Lead Night
Custodian
Mr. Josh Duff

Custodial Staff

 
Mr. Robert Gutterman

Custodial Staff

 
Mr. Shawn Hamilton

School Maintenance

 
Mr. Brett Kuffner

Custodial Staff
Mr. Ben Mattingly

Custodial Staff
Ms. Brittany Muller

Custodial Staff
Onolyne Mwavita

Custodial Staff
Ms. Felicia Patterson

Plant Operator
Mr. Andrew Reoderer

Custodial Staff
Mr. Dakota Spalding

Custodial Staff